Advertisement

Maine's 2018 County Teachers of the Year honored at State House

(WABI)
Published: May. 10, 2018 at 6:08 PM EDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

Teachers from each of Maine's sixteen counties were honored at the State House Thursday.

Maine County Teachers of the Year are nominated by their community for their exemplary service in education and dedication to their students.

It's a program of the Maine Department of Education, administered by Educate Maine.

They received 350 nominations this year from all across the state.

The winners were selected by a panel of teachers, principals, and business and community leaders.

Last year's Piscataquis County Teacher of the Year, Kaitlin Young, is this year's Maine Teacher of the Year.

She was excited to take part in Thursday's celebration.

"I love the energy and excitement in this room because it's an opportunity to celebrate teachers and what you do every day. And it couldn't be more fitting that it is Teacher Appreciation Week, to be gathered here at the State House to celebrate outstanding educators who love their students, love their schools, and now have the opportunity to advocate in the state and national level," said Young.

"One of the sixteen teachers will actually, this fall, be selected as the Maine State Teacher of the Year, and they will then go on to represent Maine among all 50 states on the national stage. So it's very exciting," said Ed Cervone, Executive Director of Educate Maine.

Maine's County Teachers of the Year will continue to participate in an intensive selection process to determine next year's State Teacher of the Year.

2018 County Teachers of the Year:

Androscoggin: Katie Toothaker, Minot Consolidated School

Aroostook: William “Bill” Guerrette, Presque Isle Middle School

Cumberland: Connie Russell, Mabel I. Wilson School

Franklin: Jessica Ellingwood, Spruce Mountain High School

Hancock: Jennifer Farnham, Hancock Grammar School

Kennebec: Katy Jones, Winslow Junior High School

Knox: Anthony Lufkin, Friendship Village School, Prescott Memorial School, Union Elementary

Lincoln: Daniel Hupp, Great Salt Bay Community School

Oxford: Jessica McGreevy, Oxford Hills Middle School

Penobscot: Shana Goodall, Orono High School

Piscataquis: Joseph Hennessey, Piscataquis Community High School

Sagadahoc: Christine Del Rossi, Mt. Ararat High School

Somerset: Patti Champagne, Bloomfield Elementary

Waldo: David Coffey, Belfast Area High School and Troy Howard Middle School

Washington: Kailee Colbeth, Washington Academy

York: Kristin Klin, Bonny Eagle Middle School